Posiadanie środków technicznych jest warunkiem wydania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Czy wyrok NSA wskazuje nadal problem w tym obszarze?


Funkcjonujące w Polsce przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne bez wątpienia spełniają ten warunek, a zatem rozważanie problemu pozornie mija się z celem. Jednak wyrok NSA z 17 listopada 2016 r. (sygn. akt II GSK 3050/15) dowodzi, iż problem ten jest nadal aktualny.
 

Użyteczność publiczna
W systemie prawa polskiego funkcjonuje wolność działalności gospodarczej. Istnieją jednak takie jej obszary, gdzie wprowadzenie pewnych ograniczeń jest uzasadnione i konieczne. Bez wątpienia jest tak w zakresie problematyki zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Ten rodzaj działalności gospodarczej zaliczany jest do użyteczności publicznej. Samo pojęcie ?użyteczność publiczna?, choć używane w aktach prawnych, nie jest jednak normatywnie definiowane. Wskazano je w art. 9 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. DzU z 2016 r. poz. 446), a także w art. 1 Ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (t.j. DzU z 2016 r. poz. 573). W myśl tego przepisu: ?1. Ustawa określa zasady i formy gospodarki komunalnej jednostek samorządu terytorialnego, polegające na wykonywaniu przez te jednostki zadań własnych w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb ...