W marcowym wydaniu miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? ukazał się artykuł Antoniego Bernata, dyrektora ZGK w Bytomiu Odrzańskim, stanowiący polemikę z poglądami wyrażonymi w tekście pod tytułem ?Służebność przesyłu ? zarys problematyki?.

W publikacji tej, M. Nyklewicz, prawnik z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy, omówił wątpliwości związane z instytucją służebności przesyłu i jej stosowaniem w praktyce.

Poglądy zaprezentowane w artykule polemicznym są jednak nie tyle krytyką rozważań autora pierwotnego tekstu, co wyrazem niezgody na kształt obowiązujących przepisów prawa i praktyki funkcjonowania sądów powszechnych.

Trudno, obsługując na co dzień kilkadziesiąt firm wodociągowo-kanalizacyjnych, co czyni nasza kancelaria, nie zgodzić się z panem dyrektorem, że wprowadzona do polskiego systemu prawnego w 2008 r. instytucja służebności przesyłu powoduje w praktyce liczne problemy. Niektórzy właściciele nieruchomości kierują przeciwko przedsiębiorstwom wygórowane roszczenia, a sądy nie wypracowały dotąd jednolitych zasad orzeczniczych w tym zakresie (o przewlekłości postępowań nie wspominając).

Należy jednak pamiętać, iż pogodzenie interesu całej społeczności z interesem jednostki to zawsze zadanie bardzo trudne. Własność jest jednym z tych praw, które w naszym systemie prawnym są szczególnie chronione, i to na poziomie konstytucyjnym. Może być ona ograniczona tylko w drodze ...