Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Zgodnie z art. 30 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, każdy ma prawo wglądu do m.p.z.p. i uzyskania z niego wypisu i wyrysu bez dodatkowych wymogów. Wiąże się to z założeniem poszerzania dostępu do informacji o aktach planistycznych, niezbędnego chociażby w kontekście podwyższania kapitału społecznego na szczeblu lokalnym. Jednakże instytucja uzyskania wypisu i wyrysu z m.p.z.p. budzi pewne wątpliwości.
Przykładem takich obiekcji może być wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 8 listopada 2012 r. (sygn. akt II SA/Ke 640/12, Legalis).
W świetle powszechnego prawa
Sąd uznał, że powołany powyżej przepis przyznaje powszechne prawo podmiotowe w kwestii możliwości uzyskania informacji planistycznych w zakresie wskazanym w tym przepisie. Można więc domagać się uzyskania wyrysu lub wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego gminy, nie mając jednocześnie obowiązku wykazywania swego interesu prawnego w żądaniu otrzymania wskazanych dokumentów. Ten tryb uzyskania informacji żądanej przez stronę w zakresie treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na zasadzie regulacji szczególnej w stosunku do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, wyłącza ? w zakresie, w jakim istnieje możliwość wydania wyrysów i wypisów planów miejscowych i studiów uwarunkowań ? możliwość wyda...