Od redaktora

Gospodarka krajowa charakteryzuje się nadmiernym zużyciem energii, surowców i materiałów w procesie tworzenia dochodu narodowego. Dodatkowo na tę sytuację nakłada się problem nieefektywnego użytkowania środowiska, skutkujący degradacją ekologiczną wielu regionów kraju. Stan techniczny urządzeń energotechnologicznych jest w większości przypadków niezadowalający. Wynika stąd pilna potrzeba restrukturyzacji i rozwoju gospodarki energetycznej. Szczególnie priorytetowe wydaje się być tutaj lokalne działanie w zakresie przedsięwzięć modernizacyjnych oraz inwestycyjnych źródeł, wytwarzających energię dla potrzeb przemysłu i gospodarki komunalnej i jednocześnie przyjaznych dla środowiska.


Istotnym problemem określającym rozwój sektora energii jest kształtowanie i efektywne funkcjonowanie procesów gospodarowania energią i środowiskiem na szczeblu regionu. W obecnych warunkach ważne jest bowiem rozwiązanie problemu lokalnego zapotrzebowania na energię w aspekcie możliwości jego pokrycia zarówno ze źródeł istniejących, jak i modernizowanych oraz inwestycyjnie nowych przy uwzględnieniu wymogów środowiskowych. Z powyższych względów istotnym zagadnieniem staje się problem racjonalnego wytwarzania energii w oparciu o współczesne technologie energetyczne, przyjazne dla środowiska.
Gospodarka skojarzona, zwana też kogeneracją, znana była i stosowana od kilkudziesięciu lat, obecnie na nowo zyskuje sobie należną pozycję dzięki swym zaletom ekolo...