W pierwszych dniach kwietnia w Krakowie odbyła się 8. Doroczna Konferencja Energie-Cites „Zrównoważone zarządzanie energią w miejskich budynkach i systemach”.
Energie-Cites formalnie ukonstytuowało się w 1994 r., jako stowarzyszenie kilku gmin Unii Europejskiej. Obecnie swoim zasięgiem obejmuje ponad 20 europejskich krajów (ok. 100 gmin).


W tym samym roku powstała Polska Sieć „Energie Cites”, zrzeszająca 34 polskie miasta, jedno litewskie, dwie organizacje ukraińskie oraz 12 członków wspierających. Stowarzyszenie zaangażowane jest w realizację licznych projektów krajowych i europejskich, służąc pomocą w zakresie określania strategii energetycznych. Do jego zadań należy m.in: wzmacnianie roli gmin w sferze energetycznej, efektywne wykorzystanie energii oraz promocja odnawialnych źródeł, promowanie polityki UE w dziedzinie energetyki, środowiska i polityki miejskiej, rozwijanie gminnych inicjatyw poprzez wymianę doświadczeń, wspólne projekty oraz transfer know-how.
Wybór Krakowa na miejsce konferencji nie był przypadkowy. Władze z Besancon (siedziba stowarzyszenia) chciały ukoronować prawie dziesięcioletni okres doświadczeń współpracy z Polską i wnieść wkład w rozszerzenie UE.


Fot. 2. E. Wurzner (Heildelberg), R. Grashoff (Del...