Polska jest krajem, w którym występuje deficyt wody, a sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że nasze zasoby cechują się dużą zmiennością sezonową i nierównomiernością rozmieszczenia terytorialnego.

Wspomniane zasoby są niskie i wynoszą zaledwie ok. 1500 m3/rok/mieszkańca, co stanowi zaledwie ok. 36% średniej europejskiej. Ponadto stan ekologiczny naszych największych rzek ? Odry i Wisły, które są źródłem wody do picia dla wielu mieszkańców Polski ? na przeważającej ilości odcinków został zakwalifikowany jako umiarkowany albo zły.

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz koniecznością wywiązania się z zapisów traktatu akcesyjnego, w grudniu 2003 r. polski rząd przyjął Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych, który został przygotowany w celu budowy, rozbudowy i modernizacji zbiorczych sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków komunalnych. Realizacja KPOŚK oznacza m.in. osiągnięcie standardów jakości ścieków odprowadzanych do środowiska wodnego z oczyszczalni ścieków wymaganych przez UE do 2015 r. oraz zapewnienie 75-procentowej redukcji całkowitego ładunku azotu i fosforu w ściekach komunalnych z całego terytorium państwa w celu ochrony wód powierzchniowych, w tym morskich, przed eutrofizacją, procesem wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkującego wzrostem żyzności wód. Wykonanie KPOŚK zlecono samorządom, dlatego to właśnie na nich spoczywa ogromna odpowiedzialność za terminowe...