VIII Kongres Miast Polskich, który odbył się w dniach 16 i 17 września br. w Kaliszu, był poświęcony tematyce ochrony dziedzictwa kulturalnego i rewitalizacji miast oraz kwestii finansów JST. Miejsce spotkania ponad 140 przedstawicieli miast – szczególnie w kontekście pierwszego tematu – nie zostało wybrane przypadkowo. Kalisz jest bowiem najstarszym polskim miastem – o metryce wystawionej w II w.
 
– Dziedzictwo historyczno-kulturowe to ważna gałąź gospodarki, która ma kolosalne znaczenie ekonomiczne – zwracał uwagę Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.Rolę dziedzictwa kulturowego podkreślał także prof. Jerzy Stępień. Jego zdaniem, istnienie państwa nie ma sensu, jeśli nie potrafi ono zadbać o swój dorobek kulturowy. Życie i wychowywanie społeczeństwa w poczuciu godności nie jest możliwe poza kulturą.
 
Konieczna strategia
Właściwa ochrona dziedzictwa miejskiego wymaga strategii – przekonywał Wiesław Kaczmarek, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Trzeba podtrzymywać legendę miasta, ale nie można zapominać o teraźniejszości. Nie da się wszystkiego zachować, bo miasto nie może być skansenem. Strategia pomaga w podejmowaniu decyzji, co wyburzyć, co pozostawić, gdyż tylko tak można uniknąć sytuacji, w której fanatycy ochrony zabytków chcą chronić wszystko. Samorządy powinny posiada...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?