Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w maju br. ogłosił jednostkowe opłaty zastępcze dla wysoko sprawnej kogeneracji, które mają obowiązywać w roku 2014, a także opłaty na rok 2015. Według producentów ciepła systemowego, opłaty są zbyt niskie, przez co system wsparcia dla kogeneracji staje się martwy. Taka decyzja URE wpłynie na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw ciepłowniczych, a także może spowodować wzrost cen ciepła systemowego.

Opłaty zastępcze stanowią odniesienie dla cen certyfikatów, których sprzedaż jest źródłem przychodów dla przedsiębiorstw energetycznych. Wysokość opłaty przy kogeneracji gazowej, czyli 110 zł/MWh, jest aż o 26% niższa od tej z ubiegłego roku (149,3 zł/MWh). Co więcej, jest najniższa w całym okresie funkcjonowania systemu wsparcia, a nie jest tajemnicą, iż w tym roku przedsiębiorstwa spodziewały się wyższej wartości. Aby kogeneracja oparta na gazie była opłacalna, poziom opłaty zastępczej powinien być na poziomie co najmniej 140-150 zł/MWh. Zatwierdzona opłata na 2015 rok jest wprawdzie nieco wyższa niż w 2014 r. i wynosi 121,63 zł/MWh, ale to wciąż zbyt niska wartość.

Interesy zagrożone

Taka sytuacja wpłynie na stabilność ekonomiczną firm, a ? co gorsze ? także na ceny ciepła systemowego. Przedsiębiorstwa, w celu zapewnienia minimalnej rentowności wytwarzania energii elektrycznej, będą zmuszone do przeniesienia części niezbilansowanych kosztów wytwarzania energi...