Jubileusz Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu to dobra okazja na refleksje, przemyślenia i podsumowanie tych dziesięciu lat. To także odpowiedni moment, aby w obecnej, XI edycji wprowadzić zmiany w regulaminie, które pozwolą na lepsze funkcjonowanie Konkursu i zachęcą większą liczbę podmiotów do udziału w nim.

Takie decyzje zwykle są trudne, bo łączą się z obawą, że zaproponowane zmiany mogą nie zostać do końca zaakceptowane przez jednostki biorące w nim udział.
Prace nad zmianą regulaminu XI edycji Konkursu trwały kilka tygodni. Na początku marca br. odbyło się spotkanie członków Kapituły, podczas którego padło kilka ciekawych propozycji zmian regulaminowych, a także sugestii w kierunku samego prowadzenia Konkursu.
 
Szansa dla „świeżaków”
Już od kilku edycji dawało się słyszeć głosy, aby w jakiś sposób „zablokować” laureatów, którzy otrzymali statuetki w kilku edycjach z rzędu. Faktem jest, że w Konkursie jest grupa liderów, którzy mają rewelacyjne wyniki w selektywnej zbiórce, i mniejszym podmiotom trudno było z nimi rywalizować. Dlatego, aby już na starcie nie czuły się one „stracone”, postanowiono, że laureaci, którzy otrzymali statuetki w poszczególnych kategoriach w ostatnich trzech edycjach, nie będą mogli ubiegać się o statuetkę w danej kategorii przez następne dwie edycje Konkursu. Podmioty te mogą jednak zgłaszać swój udział w Konkursie i ubiegać się o Puchar Recyklingu, nominację do „Tygrysa Recyklingu” bądź przyznanie tego tytułu po spełnieniu dotychczasowych warunków. Co to oznacza? Aby walczyć o Puchar Recyklingu, należy zgłosić swój udział w sześciu kategoriach. Natomiast o nominację do tytułu „Tygrysa Recyklingu” mogą ubiegać się podmioty, które otrzymały w latach ubiegłych Puchar Recyklingu i również zgłoszą swój udział w sześciu kategoriach, a także wykażą progres zebranych selektywnie odpadów. Jednostka, której w trzech kolejnych edycjach Kapituła przyzna nominację do tego tytułu, otrzymuje „Tygrysa Recyklingu”.
Za pomocą tej „blokady” organizatorzy chcą zachęcić do udziału w Konkursie podmioty, które do tej pory w walce z liderami nie miały zbyt wielkich szans na zwycięstwo. Natomiast zdobywcy statuetek z poprzednich edycji nadal mogą walczyć w Konkursie, z tym że już „na wyższym szczeblu” i ubiegać się o te najważniejsze nagrody – Puchary Recyklingu i tytuł „Tygrysa Recyklingu”.
 
Mniej biurokracji
Druga istotna zmiana w regulaminie dotyczy sposobu nadsyłania zgłoszeń. Dotychczas uczestnicy wysyłali w pierwszej kolejności Deklarację udziału, gdzie określali, w których kategoriach chcą wziąć udział, a następnie dosyłali Szczegółowy formularz zgłoszenia wraz z załącznikami. Wśród nich były: kopia zezwolenia na zbieranie, odzysk lub recykling odpadów albo odbiór odpadów komunalnych, kopie faktur ze sprzedaży surowców wtórnych, kopie kart przekazania odpadów, kopie umów na dostawę oraz krótki opis założeń i realizacji programu recyklingu. Ponadto musieli dostarczyć: opis systemu gospodarki odpadami komunalnymi i planowanych inwestycji oraz oświadczenie, iż w zgłoszeniu nie zostały zadeklarowane odpady pochodzące z punktów skupu lub odebrane od innych podmiotów odbierających i zbierających odpady ani pochodzące z handlu surowcami wtórnymi.
Ponieważ przygotowanie ww. dokumentów wymaga od uczestników wiele pracy i mogło zniechęcać do udziału w Konkursie, organizatorzy postanowili nieco ułatwić zgłaszającym te czynności. Otóż teraz – tak jak do tej pory – uczestnicy nadsyłają do końca czerwca br. Deklaracje udziału z zaznaczonymi kategoriami, w których chcą wziąć udział, ale następnie to organizator wysyła do nich Szczegółowy formularz zgłoszenia, który należy odesłać do końca sierpnia br. Na podstawie danych z tego dokumentu komisje zadecydują, które ze zgłoszonych podmiotów mają szansę na wygraną, i wytypują uczestników ścisłego finału. Dopiero oni – w terminie siedmiu dni od daty wezwania przez organizatora – będą zobowiązani przesłać załączniki w postaci faktur, kart przekazania odpadów, umów itd.
Organizatorzy liczą, że dzięki uproszczeniu form zgłoszenia podmioty, które do tej pory odrzucały możliwość startowania w Konkursie, w XI edycji wezmą w nim udział.
W XI edycji termin rozliczeniowy Konkursu przypada na okres od 1 lipca 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. Zebrane selektywnie ilości odpadów oraz działania edukacyjne z tych 12 miesięcy będą podlegały ocenie.
W związku ze zmianami w ustawie i obowiązku rozliczania się przedsiębiorców u marszałków w następnej, XII edycji Konkursu najprawdopodobniej zostanie wprowadzone rozliczanie uczestników z pełnego roku kalendarzowego. Oparcie na takim systemie sprawozdawczości ułatwiłoby przygotowywanie zgłoszeń. Ale to dopiero za rok. A na razie organizatorzy zapraszają do udziału w XI edycji –z prostszymi zasadami i szansą na wygraną dla wszystkich.
 
 
Aleksandra Kowalczyk