Goleniów to miasto, w którym mieści się jeden z najprężniejszych polskich parków przemysłowych ? na 405 hektarach działa 50 firm. Tutaj inwestuje prawie cały świat. Tu lądują największe samoloty, by zapewnić transport wielkich gabarytów do Berlina. 

Dwie z nich to firmy wodociągowe. Jedna należy do gminy Goleniów, druga ? do Urzędu Marszałkowskiego. W tej drugiej ? Wodociągach Zachodniopomorskich ?WZ? ? swoją karierę rozpoczynali m.in.: Janusz Dawidziak, prezes Goleniowskich Wodociągów i Kanalizacji oraz marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.

Dziedzictwo PGR-ów

WZ w Goleniowie to firma, która specjalizuje się w zarządzaniu siecią wodociągową i kanalizacyjną na terenie 29 gmin dawnego województwa szczecińskiego. Odziedziczyliśmy sieć po dawnych Państwowych Gospodarstwach Rolnych, na terenach wiejskich, a wraz z nią również przyzwyczajenia, nawyki i postrzeganie firmy wodociągowej jako dostawcy darmowej wody przez klientów. Kiedyś wystarczyło, by kierownik PGR-u zarządził, że przez pole pójdzie rura i w typowych budynkach czterorodzinnych woda była, i to za darmo. Oznacza to, że klienci najpierw płacą za prąd i gaz, a za wodę przy okazji, jeśli wystarczy pieniędzy (a przeważnie nie wystarcza). Rodzi to ogromne problemy ze ściąganiem należności, a nam przysparza dodatkowych kosztów, których mogłoby nie być.

Specyfiką obsługi obszarów wiejskich jest brak naniesionej infrastruktury technicznej na mapy geodezyjne. Na szczęście mamy kierowników, którzy pracują w firmie od 30. i więcej lat i pamiętają pierwsze sieci wodociągowe. A od kilku lat zmieniamy politykę w firmie, zastępując ludzką pamięć bitami w systemach informatycznych.

Dla strażaków?

Jako WZ podlegamy pod samorząd województwa zachodniopomorskiego. Nie tylko obsługujemy sieć celem przynoszenia zysków, ale także działamy na rzecz lokalnej społeczności. Wspólnie ze strażakami (zawodowymi i ochotnikami) z 29 gmin każdego roku dokonujemy przeglądów hydrantów. W trakcie spotkań omawiamy zasady współpracy w przypadku działań kryzysowych. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lisim Polu, dzięki współpracy z WZ, po 70 latach od powstania jednostki kupili pierwszy samochód strażacki. Wcześniej do akcji strażackich jeździli? ciągnikiem.

?i dzieciaków

WZ promuje picie wody z kranu. Do edukacyjnej akcji ?Zdrowa Woda? przyłączyli się sportowcy, dietetycy oraz szkoły. Dzieciaki ze szkół w Stepnicy (nad Zalewem Szczecińskim), Mierzynie (koło Szczecina), Baniach (koło Pyrzyc) oraz Grzędzicach (koło Stargardu) mogą już pić wodę z poidełka. Urządzenie zapewnia do niej dostęp oraz edukuje najmłodszych, jak takim działaniem wpływają na środowisko przez zmniejszenie zużycia butelek z tworzywa sztucznego.

Twarzą akcji jest Damian Zieliński, szczeciński kolarz torowy, olimpijczyk, a prywatnie tata  bliźniaczek. Merytoryczne wsparcie dla akcji zapewnia dietetyczka, lekkoatletka, Natalia Podlaszczak. Dzięki taki patronom uczniowie szkół wiedzą, z jakich powodów lepiej pić wodę z kranu zamiast słodzonych napojów. Pojawienie się sportowców w szkołach na terenach wiejskich to często jedyny moment kontaktu dzieci z tych miejscowości z takimi osobowościami, możliwość inspiracji do ciekawego życia.

W WZ każdego roku dokonujemy zmian. Z typowego operatora zajmującego się eksploatacją sieci zmieniamy się w inwestora, który wspiera rozwój infrastruktury w gminie. Przykładami są inwestycje poczynione w gminie Dobra i Stargard. Ten trend będzie się nasilał z uwagi na niskie zaangażowanie budżetów gminnych w odtworzeniu technologicznego majątku gminnego infrastruktury wod-kan.