Późne lato to czas kwitnienia wrzosów. Chłodne noce i mgliste poranki sprawiają, że kwiaty tych roślin prezentują się wyjątkowo urokliwie – ozdobione kroplami rosy, oplecione babim latem wnoszą do kompozycji nieco nostalgii, jednocześnie ożywiając rabaty intensywnymi kolorami.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to gatunek europejski występujący na terenie prawie całego kontynentu, tworzący gęste skupienia zwane wrzosowiskami. Jest wolno rosnącą, zawsze zieloną, bogato ugałęzioną krzewinką o cienkich, twardych pędach. Dorasta do 20–40 cm wysokości i nieco większej szerokości. Pędy w miarę wzrostu pokładają się na ziemi i zakorzeniają. W ten sposób powstają zielone, wypiętrzające się poduchy okrywające podłoże. Liście wrzosu pospolitego są miniaturowe, łuskowate, długości zaledwie 1–2 mm, bardzo gęsto, dachówkowato ułożone na gałązkach. Pod koniec sierpnia i we wrześniu na krzewinkach rozwijają się fioletowe kwiaty. Liczne pąki kwiatowe są zebrane w wyprostowane, wąskie, groniaste kwiatostany. Pierwsze rozkwitają pąki znajdujące się u nasady kwiatostanu. Kwiaty w kolorze lila swoim kształtem przypominają dzwoneczki o delikatnej, pergaminowej fakturze, są obupłciowe, ich płatki korony są u nasady zrośnięte.

W naturze i w mieście

W Polsce wrzos pospolity najczęściej porasta świetliste lasy sosnowe lub sosnowo-brzozowe, zasiedlając wraz z jałowcem pospolitym g...