Rozwój rynku paliw z odpadów zależy od tego, jak ukształtuje się rynek odbiorcy. Korzystną rolę w zagospodarowaniu RDF mogą odegrać klastry energii. W temacie ?fazy końca odpadu? nadal nie ma konkretów.

Rynek paliw alternatywnych wciąż pozostaje ułomny. Regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych wytwarzają kwalifikowalne paliwa z odpadów. Niestety, nie zawsze istnieje możliwość ich wykorzystania innego niż tylko ?magazynowanie?. Ciepłownictwo i energetyka nie są zainteresowane RDF, zaś cementownie jedynie w ograniczonym zakresie. Szacuje się, że obecnie ?magazynowanych? jest nawet ponad 20 mln ton alternatywnego paliwa. Z każdym rokiem ilość ta się zwiększa. ? Jeśli ta kuriozalna sytuacja się nie zmieni, to za kilka lat nie będziemy mieli w Polsce składowisk, tylko ?magazyny? pełne paliw z odpadów ? komentuje Aleksander Sobolewski z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Kluczem lokalne ciepłownictwo

W Polsce przybywa regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, w których powstaje RDF. Według szacunków, produkują one rocznie ok. 4 mln ton paliwa alternatywnego, z czego 800 tys. trafia do cementowni. Produkcja RDF jest wyższa niż jego zagospodarowanie. To pokazuje, jak ogromny potencjał energetyczny pozostaje niezagospodarowany. W 2016 roku produkcja paliwa RDF także znacząco przekroczyła jego zagospodarowanie. Największy udział produkcyjny należał do Novago, Lekaro i MPO w Warszawi...