Miliony na ekoinnowacje

Wnioski dotyczące projektów ekoinnowacyjnych można składać do 6 września br. W konkursie jest do rozdania 34,8 mln euro.
W ramachProgramu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (ang. Competitiveness and Innovation Framework Programme – CIP)dofinansowywane są innowacyjne pod względem ekologicznym produkty, techniki, usługi i procesy, które mają na celu zapobieżenie oddziaływaniu na środowisko lub ograniczenie go, bądź które przyczyniają się do optymalnego wykorzystania zasobów. – W ciągu ostatnich czterech lat część ekoinnowacyjna Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji pomogła wprowadzić na rynek ponad sto innowacyjnych produktów ekologicznych. Program ten pokazuje, w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą pomóc naszej gospodarce w osiągnięciu wzrostu w sposób przyjazny dla środowiska, ale pod warunkiem, że otrzymają właściwe wsparcie – stwierdził Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska. Ponadto zwrócił uwagę, że szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa mają do odegrania znaczącą rolę w ożywianiu unijnej gospodarki, dlatego to właśnie one winny brać udział w tym konkursie. W 2011 r. MŚP stanowiły więcej niż 65% wnioskodawców. Zaproszenie do składania wniosków obejmuje pięć głównych obszarów priorytetowych: recykling materiałów, wodę, ekologiczne produkty budowlane, przedsiębiorstwa ekologiczne oraz sektor żywności i napojów. Wybrane projekty mogą zyskać dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Wsparcie w br. otrzyma prawdopodobnie 50 nowych projektów. W ramach zeszłorocznego zaproszenia uruchomionych będzie ok. 50 przedsięwzięć, a ponad 140 jest już w trakcie realizacji. Dotyczą one m.in. przetwarzania starych, zużytych telewizorów na płytki ceramiczne, nowych, innowacyjnych mechanizmów sortowania odpadów, innowacyjnych opakowań ekologicznych na mleko oraz nowych technik wyrobów włókienniczych.
 
Redukcja emisji dzięki EU ETS
Emisje gazów cieplarnianych z instalacji uczestniczących w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji zmalały w 2011 r. o ponad 2%.
EU ETS obejmuje ponad 12 tys. elektrowni i zakładów produkcyjnych w 27 państwach członkowskich, Norwegii i Lichtensteinie, a od br. również emisje przewoźników lotniczych. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z rejestrów państw członkowskich, zweryfikowane emisje gazów cieplarnianych z tych instalacji (z wyjątkiem Cypru i Lichtensteinu, które nie przekazały danych) zmalały w 2011 r. do 1,889 mld ton ekwiwalentu CO2. Odnotowano też wysoki poziom spełnienia wymogów EU ETS przez przedsiębiorstwa. Mniej niż 1% uczestniczących w systemie instalacji do 30 kwietnia br. nie umorzyło uprawnień obejmujących wszystkie ich emisje z 2011 r. Większość z nich to małe przedsiębiorstwa, emitujące razem mniej niż 1% emisji objętych systemem EU ETS. Sprawozdania dotyczące emisji za 2011 r. w przewidzianym terminie przedstawili niemalże wszyscy przewoźnicy lotniczy, prowadzący działalność w portach lotniczych UE. Wśród ponad 1200 sprawozdań nie było tych, które winny przekazać przedsiębiorstwa lotnicze, mające siedzibę w Chinach i Indiach. Dotyczy to 10 komercyjnych przewoźników, wykonujących obecnie loty do UE, co stanowi mniej niż 1% sprawozdań dotyczących emisji i odpowiada za mniej niż 3% całkowitych emisji. Ponadto rekordowa liczba wykorzystanych w ub.r. kredytów międzynarodowych zwiększyła ilość niewykorzystanych uprawnień o ok. 450 mln. Oznacza to, że do obrotu wprowadzono o ponad 900 mln więcej uprawnień niż umorzono w celu spełnienia stosownych wymogów w okresie 2008-2011.
 
Przepisy niezgodne z prawem
Do 22 lipca 2011 r. państwa członkowskie miały wdrożyć Dyrektywę UE w sprawie bezpieczeństwa jądrowego. Określa ona kompleksowe i prawnie wiążące zasady, zapewniające bezpieczeństwo wszystkich instalacji jądrowych w całej UE. Polska, Portugalia i Grecja nie poinformowały jeszcze Komisji Europejskiej o pełnej transpozycji tego aktu do prawa krajowego. W związku z tym KE podjęła decyzję o przesłaniu tym państwom uzasadnionej opinii. W ciągu dwóch miesięcy muszą one udzielić jej odpowiedzi. Jeżeli nie wypełnią one swoich zobowiązań prawnych, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz wnioskować o zastosowanie kar finansowych.
 
Zielony Tydzień
W Brukseli już po raz dwunasty odbył się Zielony Tydzień (ang. Green Week). Tematem tegorocznej, największej europejskiej konferencji, poświęconej polityce w dziedzinie środowiska, była woda. Przyświecało jej hasło „Woda – liczy się każda kropla”. W ciągu trzech dni (22-25 maja 2012 r.) ok. 3000 uczestników szukało rozwiązań, dotyczących m.in. zapewnienia dostępu do dobrej jakości wody przy gwałtownym wzroście liczby ludności. Konferencji towarzyszyły wystawy i pokazy filmów. Zostały także rozdane Europejskie Nagrody dla Przedsiębiorstw Dbających o Środowisko, które są przyznawane firmom, którym udaje się łączyć innowacje i konkurencyjność z dbałością o środowisko naturalne. Wnioski z Zielonego Tygodnia zostaną uwzględnione w Planie ochrony zasobów wodnych.
 
Nowy raport EEA
Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała raport, dotyczący zielonej gospodarki („Environmental indicator report 2012”). Wykorzystane w nim wskaźniki pokazują postępy w kierunku poprawy efektywności korzystania z zasobów, ale także ryzyko przekroczenia ekologicznych możliwości planety. Dzięki dokumentowi decydenci i społeczeństwo mogą zobaczyć, w jakim miejscu znajduje się obecnie Europa na ścieżce „zielonego wzrostu gospodarczego”. W raporcie zwrócono uwagę, że poprawa efektywności wykorzystania zasobów jest niezbędna, jednak może okazać się niewystarczająca, by zwiększyć żywotność i trwałość ekosystemów. Raport jest dostępny pod adresem: www.eea.europa.eu/publications/environmental-indicator-report-2012.

 

Na podstawie www.ec.europa.eu, www.greenweek-2012.eu oraz www.eea.europa.eu opracowała Małgorzata Masłowska-Bandosz.