Warmia i Mazury? cicha, spokojna kraina lasów i jezior. Sielanka. Jakie problemy mogą mieć wodociągowcy z tego regionu? Okazuje się, że takie same jak w innych rejonach Polski! Dlatego w 2006 roku powstało Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe. Zrzeszenie 111 członków zwyczajnych i 36 członków wspierających z terenu północno-wschodniej Polski ma na celu rozwijanie oraz propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających stymulowaniu rozwoju branży w regionie, a także umacnianiu jej prestiżu i autorytetu w środowisku lokalnym. Siedzibą RSW jest Olsztyn. 
Integracja i współpraca
Celami Stowarzyszenia jest w szczególności: integracja lokalnego środowiska wodociągowego i wzmocnienie jego siły lobbingowej w dobrze rozumianym interesie branży, wypracowywanie i prezentowanie wniosków, opinii legislacyjnych oraz opinii środowiska wobec władz samorządowych i państwowych, wspomaganie małych i średnich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kontaktach i kształtowaniu relacji z różnymi organizacjami, instytucjonalne stymulowanie rozwoju przedsiębiorstw, a także doradztwo oraz wsparcie organizacyjne. 
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez propagowanie nowoczesnych metod i technik stosowanych w branży wodociągowej, współpracę i wzajemną pomoc członków, współpracę z innymi osobami i instytucjami w dziedzinach związanych z branżą wodociągów i kanalizacji, doradztwo i pomoc organizacyjno-ekonomiczną. Jego zadaniem jest także: instytucjonalne stymulowanie rozwoju przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, budowa pozytywnego wizerunku branży w regionie, propagowanie zasad etyki zawodowej w środowisku oraz doradztwo i wsparcie organizacyjne w rozwiązywaniu zawodowych problemów członków Stowarzyszenia lub innych jednostek wodociągowo-kanalizacyjnych, o ile o taką pomoc zwrócą się do Stowarzyszenia, a także doradztwo i konsultacje z zakresu bieżących problemów branży. Członkowie zwyczajni RSW to prezesi, dyrektorzy i pracownicy reprezentujący przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Członkowie wspierający to przedsiębiorstwa wod-kan i firmy współpracujące z nimi. 
Konferencje i inwestycje
Członkowie Stowarzyszenia spotykają się kilka razy w roku na Walnych Zgromadzeniach Członków, seminariach organizowanych przez członków Stowarzyszenia, konferencjach organizowanych przez Stowarzyszenie lub jego członków. 
RSW w Olsztynie od kilku lat współorganizuje konferencje zimowe w Białowieży. Jest również organizatorem lub współorganizatorem regionalnych i ponadregionalnych konferencji przedsiębiorstw wod-kan, które odbywają się latem w różnych miejscach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, np. w Szwecji i na Litwie. Tematem przewodnim są prawne i praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową. Okazją do spotkania naszych członków są także seminaria organizowane przez członków RSW przy okazji zakończenia prowadzonych przez przedsiębiorstwa inwestycji, np. uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, otwarcia zmodernizowanej stacji uzdatniania wody, wybudowania suszarni lub spalarni osadów ściekowych. Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe w Olsztynie współpracuje również ze spółkami wodociągowymi działającymi poza granicami kraju. 
Wraz ze Stowarzyszeniem Podlaskim i Zachodniopomorskim przyznawany jest ?Wodoskar?, czyli nagroda dla przedstawiciela branży za całokształt działalności na rzecz środowiska wodociągowego. Stowarzyszenie ufundowało również nagrodę ?Wodociągowiec Roku?, którą wręcza naszym członkom raz w roku. Patronaty honorowe nad konferencjami organizowanymi przez RSW sprawują: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Politechnika Białostocka, IGWP, wojewodowie, prezydenci i burmistrzowie. 
Przed nami trudny rok. Spada bezrobocie, co ma również wpływ na działalność naszych przedsiębiorstw. Jeszcze nie tak dawno ceny osiągane w przetargach były dużo niższe od zakładanych w kosztorysach inwestorskich. To dawało spore oszczędności, które można było przekierować na inny cel lub na rozszerzenie zadania przyjętego do realizacji. Niestety, wygląda na to, że trzeba o tym zapomnieć. Problemem zaczyna być nie tylko utrzymanie założonej ceny wykonania, ale nawet znalezienie wykonawcy.
Ten rok to dla nas także zmiany przepisów, zatwierdzanie taryf przez nowy organ regulacyjny, prace nad regulaminem dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz? wybory samorządowe.