Z wiedzą trzeba dotrzeć do studentów
„Zrównoważone gospodarowanie energią i odpadami w aspekcie zmian klimatu” to tytuł konferencji zorganizowanej w drugiej połowie kwietnia przez Centrum Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju w Poznaniu, Europejskie Towarzystwo Ekorozwoju i Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska UP w Poznaniu. Funkcję przewodniczącej komitetu naukowego pełniła prof. dr hab. Janina Zbierska, kierownik Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska UP.
Celem konferencji było poszerzanie wiedzy na temat nowych technologii w ochronie środowiska, promowanie najlepszych praktyk, transfer wiedzy, rozwój kontaktów między organizacjami pozarządowymi, studenckimi, uczelniami oraz przedsiębiorcami.
W konferencji wzięło udział blisko 130 uczestników. Nawiązywanie kontaktów umożliwiały specjalne stoiska „Partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Zmiany klimatyczne, polityka energetyczna UE i Polski, bilans energetyczny, technologie wykorzystania OZE oraz ich wymiar prawny i ekonomiczny były przedmiotem prelekcji w pierwszej części konferencji. Popołudniu temat wystąpień stanowiła problematyka gospodarki odpadami.
Organizatorzy zadbali także o praktyczny wymiar spotkania poprzez udział w warsztatach i zajęciach terenowych. Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję m.in. odwiedzić Elektrociepłownię Karolin i zapoznać się z technicznymi możliwościami wykorzystania biogazu.
Konferencję i warsztaty zorganizowano w ramach projektu „NASZA PLANETA – MÓJ DOM. Partnerstwo organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i przedsiębiorców na rzecz zrównoważonego rozwoju – ZMIANY KLIMATU”, w związku z działalnością Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Wsparcie finansowe pochodziło z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Materiały seminaryjne są dostępne na stronie projektu www.naszaplaneta.org.pl. Całe teksty prac konferencyjnych będą opublikowane w formie monografii przez Wydawnictwo UP w Poznaniu.
(kb)