Z wizytą w Izraelu
Firma Abrys wraz z Ambasadą Izraela w Warszawie zorganizowała dla polskiej branży wod-kan wyjazd studyjny do Izraela, podczas którego zwiedzano wystawę WATEC oraz tamtejsze obiekty wodno-ściekowe.
WATEC to największe spotkanie branży wodno-ściekowej w Izraelu. Prezentują się na nim przede wszystkim tamtejsze firmy, oferujące technologie dla uzdatniania, przesyłania, monitoringu oraz zarządzania wodą. Tematem przewodnim wydarzenia jest efektywność gospodarowania wodą, ochrona ograniczonych zasobów wodnych oraz minimalizacja strat przesyłowych. Na wystawie gościła również duża grupa specjalistów z Polski, którzy, oprócz odbycia spotkań branżowych, podczas WATEC-u odwiedzili wodociągi jerozolimskie Gichon, oczyszczalnię Shafdan pod Tel Awiwem oraz kibuc, w którym firma BERMAD produkuje nowoczesne zawory dla gospodarki wodno-ściekowej.
Imponujący odzysk
Produkcją i przesyłem wody do miast zajmuje się państwowe przedsiębiorstwo MEKOROT, które jest światowym liderem w swojej branży. W Izraelu dostarcza 85% wody pitnej. Imponujące jest to, że odzyskuje 85% dostarczonej wody i ponownie ją wykorzystuje. Kolejny kraj w światowym rankingu ? Hiszpania ? odzyskuje zaledwie 20% wody użytkowej. Woda wyprodukowana i dostarczona do granic miast przez MEKOROT kosztuje ok. 0,6 dol. za m3. Ceny dla mieszkańców dochodzą do 1,1 dol./m3. Przedsiębiorstwo i współpracujące z nim spółki dostarczają wiedzę oraz technologie do wielu krajów świata. Przykładem jest spółka TaKaDu, która śledzi zdalnie wskazania systemu pomiarowego, identyfikuje awarie i prowadzi operacyjne badania optymalizacyjne.
Robi wrażenie!
Obok tradycyjnych usług uzdatniania i przesyłania wody MEKOROT projektuje, wykonuje i eksploatuje instalacje dla gospodarki wodnej. Ponadto oferuje wywoływanie opadów deszczu (za pomocą jodku srebra), odsalanie i odwierty służące pozyskiwaniu wód głębinowych do głębokości 1,5 km. MEKOROT stworzył i eksploatuje system transportujący wodę z północy Izraela na południe. Obecnie firma w szybkim tempie dywersyfikuje dostawy wody, pozyskując ją nie tylko z jeziora Genezaret, ale także dzięki odsalaniu wody morskiej. W 2004 roku w Izraelu produkowano 3% wody pitnej z wody morskiej, w 2010 r. już 30%, a w 2016 r. ma zostać osiągnięty poziom 75%. Woda z instalacji odsalających zlokalizowanych blisko głównych miast dociera do odbiorcy w trzy godziny, natomiast woda z jeziora Genezaret wymaga siedmiu dni transportowania. Izraelczycy mają też imponujące osiągnięcia w zakresie ograniczania strat wody, które np. w Jerozolimie wynoszą ok. 10% (dla przykładu Londyn traci ok. 30% wody z sieci). Firma wodociągowa ciągle szuka nowych rozwiązań technicznych, najczęściej tworzonych w izraelskich innowacyjnych spółkach (start-upach). Przykładem jest nowa, stosowana od roku technologia uszczelniania sieci wodociągowej za pomocą przepychania pasty uszczelniającej ubytki i szczeliny o rozwarciu do 7 mm. Doświadczenia firmy MEKOROT oraz wodociągów Gichon mogą być interesujące także dla polskich przedsiębiorstw, ze względu na susze i niedobory wody coraz częściej występujące w naszym kraju.
Piotr Matuszewski, dyrektor ds. rozwoju firmy Abrys