Na dachach naszych domów pojawia się coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Coraz bardziej przekonujemy się do wykorzystywania energii słonecznej nie tylko do systemów grzewczych wody, ale także do produkcji prądu ? zarówno na własne potrzeby, jak i do odsprzedaży.

Artykuł ten nie tłumaczy zasady działania modułów fotowoltaicznych. Ma on na celu zwrócenie uwagi na kilka bagatelizowanych i pomijanych problemów związanych z instalacjami fotowoltaicznymi.

Moduły fotowoltaiczne posiadają pewne parametry, na które wszyscy przy zakupie zwracają uwagę. Przede wszystkim jest to moc elektryczna, jaką posiada moduł (najpopularniejsze moduły posiadają 240-250 Wp, gdzie Wp oznacza maksymalną moc, jaką może uzyskać moduł w najbardziej korzystnych warunkach atmosferycznych). Drugim parametrem jest jego sprawność energetyczna. Oczywiście im wyższa, tym lepszy jest moduł. Przeciętnie oscyluje ona na poziomie ok. 15%. Trzecim parametrem jest napięcie wytwarzanego prądu, które z reguły wynosi 30 V.

Czyhające niebezpieczeństwo

Z pozoru moduł jest urządzeniem bezpiecznym dla życia ludzkiego ? dopóki nie zaczniemy, dla wykorzystywania do produkcji prądu, łączyć go szeregowo w stringi, aby po podłączeniu do inwerterów przetworzyć prąd stały na prąd zmienny, jaki jest w naszej sieci. Należy pamiętać, że prąd o napięciu 230 V jest śmiertelnie niebezpieczny przy porażeniu. Z pozoru bezpieczna instalacja fotowoltaiczna,...