Duże zagrożenie dla jakości wody pitnej stanowi możliwość jej wtórnego zanieczyszczenia, zwanego też kontaminacją. W sieciach i instalacjach wodociągowych przyczyny wtórnego zanieczyszczenia wody możemy podzielić na cztery grupy.
Po pierwsze, rozpuszczenie się w wodzie substancji wchodzących w skład materiałów instalacyjnych. Po drugie, lokalne spadki ciśnienia wody w przewodach, spowodowane awarią bądź gwałtownym poborem wody na cele przeciwpożarowe, co może spowodować przepływ zwrotny lub wessanie cieczy gorszej jakości do przewodu. Po trzecie, występowanie okresowych wzrostów ciśnienia w instalacjach wodociągowych, np. zasilających systemy grzewcze lub obiegi wody chłodniczej, co może spowodować wtłoczenie do przewodów wodociągowych cieczy skażonej. I po czwarte, w wyniku powstania w przewodach warunków do rozwoju bakterii chorobotwórczych, np. Legionella, w instalacjach wody ciepłej bądź rozwoju innych drobnoustrojów w odcinkach instalacji rzadko używanych, w których dochodzi do zastoju wody.
Podstawy prawne
Wszystkie ciecze, które mogą wywołać wtórne skażenie wody pitnej, zgodnie z normą PN-EN-1717, zostały podzielone na pięć kategorii. W zależności od kategorii płynu, który może mieć kontakt z wodą pitną w wodociągu oraz od charakteru instalacji bądź rodzaju urządzenia i miejsca jego podłączenia, należy ...