Nowelizacja Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, dokonana Ustawą z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 28, poz. 145 – ustawa nowelizująca) „przypomniała” o instytucji prawnej „zabezpieczenia roszczeń”, funkcjonującej w przepisach o składowaniu odpadów od momentu wejścia w życie ustawy o odpadach, czyli od 1 października 2001 r.

Przepisy ustawy o odpadach (DzU z 2007 r. nr 39, poz. 251, z późn. zm.) od początku przewidywały, że we wniosku o wydanie pozwolenia na budowę składowiska odpadów należy wskazać proponowaną wysokość i formę zabezpieczenia roszczeń (art. 52 ust. 1 pkt 10), zaś organ wydający pozwolenie w jego treści powinien je określić (art. 52 ust. 3 pkt 15). Oba przepisy były skonstruowane jako obowiązki, co oznacza, że wniosek bez takiego elementu nie miał prawa być rozpatrzony, zaś decyzja o pozwoleniu na budowę, która nie ustaliła zabezpieczenia, była (i jest) sprzeczna z prawem. Pominięcie to należałoby kwalifikować jako rażące naruszenie prawa, skutkujące koniecznością stwierdzenia nieważności takiej decyzji w trybie przewidzianym przepisami k.p.a. (na podstawie art. 156 §1 pkt 2).
 
Gremialne poruszenie
Obowiązek ustalenia w pozwoleniu zabezpieczenia roszczeń był bezpośrednio wiążący w odniesieniu do pozwoleń wydawanych po wejściu w życie ustawy o odpadach, co dotyczy ta...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?