Stowarzyszenie Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe zaprosiło na kolejną, już XXXIV edycję Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowych.

Na przełomie września i października (30.09-02.10) do hotelu Senator w Dźwirzynie zjechało ponad 100 osób, by uczestniczyć w przygotowanym przez Forum wydarzeniu. Powstałe w listopadzie 2004 r. Stowarzyszenie zrzesza prezesów, dyrektorów i pracowników szczebla kierowniczego, reprezentujących przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z terenu woj. zachodniopomorskiego, ale, jak się okazuje, nie tylko. Jolanta Kraszewska-Jurkowska, pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia ZFW i dyrektor biura dodaje, że: ? W ostatnim czasie do Stowarzyszenia przystąpiły firmy z innych, m.in. południowych regionów Polski. Obecnie to już ponad 50 członków zwyczajnych i ponad 30 wspierających. Spytana o cele, które stawia sobie Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe, dyrektor biura odpowiedziała, że: ? Cele działania pozostają niezmienne. Przede wszystkim chodzi o integrowanie środowiska wodociągowego i wzmocnienie jego siły w dobrze rozumianym interesie branży, wymianę doświadczeń oraz wspólne rozwiązywanie problemów. Spotykamy co kwartał na konferencjach Stowarzyszenia, które pozwalają na osiąganie założonych celów.

Program dla Dźwirzyna

Przybyłych do Dźwirzyna członków Stowarzyszenia oraz jego sympatyków i zaproszonych gości, przywitał jego nowy prezes ? Ryszard Wójcik, prezes i dyrektor generalny Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

Trzydniowy, bogaty program jesiennej edycji konferencji Stowarzyszenia wypełniły wykłady merytoryczne, prezentacje partnerów konferencji ? firm sponsorujących tę edycję wydarzenia oraz prezentacje produktów dedykowanych branży wod-kan.

Konferencję otworzył wykład Andrzeja Wójtowicza, prezesa Wodociągów Słupsk, który omówił współczesną gospodarkę osadową, szczególnie w kontekście zbliżającej się daty 1 stycznia 2016 r., czyli momentu, od którego zakazane będzie deponowanie osadów ściekowych na składowiskach. Zdaniem prezesa Wójtowicza, jest to doskonała okazja na tzw. konsolidację regionalną, która stworzy warunki dla firm wod-kan z danego regionu do wspólnego działania w imię rozwiązania problemu osadowego. Pierwszego dnia konferencji zebrani mieli również możliwość zapoznania się z prezentacjami firm. Tomasz Fusek, dyrektor sprzedaży PAM Saint-Gobain, omówił wizję rozwoju firmy przy poszanowaniu natury, Artur Lampart z Sygnity zaprezentował inteligentne systemy zarządzania sieciami wodociągowymi, a właściciele firmy Artem-Szczutowo pokazali wóz asenizacyjny w ramach ?Prezentacji sprzętu komunalnego?.

Pracowity dzień zakończyła kolacja, którą umilił występ szczecińskiego zespołu jazzowego ? Maja Koterba i przyjaciele.

Wykładów ciąg dalszy

Drugi dzień konferencji zdominowały wystąpienia firm, a zapowiedziała je prelekcja Remigiusza Banaszkiewicza z firmy HYDRO-PARTNER, który omówił optymalizację kosztów obsługi sieci wod-kan za pomocą systemów monitoringu. Łukasz Kuźmiński ? przedstawiciel przedsiębiorstwa Endress+Hauser Polska, przedstawił pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy w oczyszczalni ścieków, a rozwiązania firmy H2O dla komunalnych oczyszczalni ścieków zaprezentował Radosław Nitka z H2O Rozwiązania Proekologiczne. Z kolei Pan Marek Kuś ? dyrektor ds. marketingu technicznego TALIS Polska poświęcił swoją prezentację energooszczędnej armaturze. Drugi dzień prelekcji podsumowało wystąpienie Jacka Jasiulewicza, kierownika Oczyszczalni Ścieków ?Pomorzany?, który przybliżył korzyści płynące z kompleksowych rozwiązań technologicznych w szczecińskim zakładzie. Konferencję zakończył wieczór grillowy, któremu towarzyszyły dowcipy Bartka Marciniaka z Grupy Stand Up.

Anna Lembicz