Drzewa znajdujące się poza lasami podlegają zarówno ochronie indywidualnej przejawiającej się głównie koniecznością uzyskania zezwolenia na usunięcie wydawanego na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (DzU z 2020 r., poz. 55 z późn. zm.). Ochrona ta może jednak podlegać wzmocnieniu, jeśli drzewa są częścią zadrzewień śródpolnych lub przydrożnych.

Zgodnie bowiem z postanowieniami art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody na terenie parków krajobrazowych może być wprowadzony zakaz likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego, lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych. Analogiczne ograniczenia mogą być wprowadzone także na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody na obszarach chronionego krajobrazu. W związku z tym z punktu widzenia praktyki ważne jest precyzyjne ustalenie, kiedy może następować usunięcie drzew będących częścią składową zadrzewienia śródpolnego lub przydrożnego.

DEFINICJE POŚREDNIE

Niestety te części składowe środowiska przyrodniczego nie są bezpośrednio definiowane w obowiązujących przepisach prawa. Wart. 5 pkt 27 ustawy o ochronie przyrody zawarta jest definicja zadrzewienia, przez które należy rozumieć p...