Gospodarowanie zasobami wodnymi jest związane bezpośrednio z planowaniem i wykonaniem urządzeń wodnych zaliczanych do kategorii obiektów budownictwa wodnego. Do budowli wodnych zalicza się różnego rodzaju obiekty, instalacje oraz urządzenia związane z zaopatrzeniem w wodę.
Od 1000 roku p.n.e. żuraw był powszechnie zaliczany do kategorii urządzeń służących do przenoszenia wody z rzeki do położonych wyżej kanałów nawadniających. Przy pomocy czerpaka znajdującego się na belce, zrównoważonego przeciwciężarem, jeden człowiek mógł przenieść dziennie ilość wody, która pozwalała na nawodnienie 0,1 ha gruntu. W późniejszym okresie wykorzystano do tego celu śrubę Archimedesa. W starożytnym Egipcie stosowano urządzenie o nazwie saqia. Było ono ogromnym drewnianym kołem z glinianymi dzbanami położonymi na jego obwodzie. Przy wykorzystaniu siły zwierząt rolnik nawadniał 2 ha ziemi dziennie. Do pierwszych problemów, które rozwiązywała dawna inżynieria wodna, należały: przesiąkanie wody w ziemnych kanałach oraz wyznaczenie odpowiednio małego gradientu wzdłuż kanału, niezależnie od ukształtowania terenu.
Najstarszym znanym wielkim systemem wodociągowym była zbudowana w okresie między 312 rokiem p.n.e. a 226 rokiem n.e. sieć akweduktów starożytnego Rzymu. Pierwszy rzymski akwedukt Aqua Apia miał 16 km długości. Akwedukt Aqua Marcia rozciągał się na długości 90...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?