Wybór sposobu zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych jest ściśle związany z uwarunkowaniami prawnymi, szczególnie z nowym i planowanym prawodawstwem unijnym w tym zakresie. Ważnymi przesłankami wyboru są również aspekty techniczno-ekonomiczne.

Te zaś wiążą się nie tylko z uwarunkowaniami techniczno-technologicznymi oraz społecznymi i ekologicznymi, ale również z nakładami inwestycyjnymi i kosztami eksploatacyjnymi.
 
Uwarunkowania prawne
Zagadnienie bezpiecznego zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych było od początku istnienia biologicznych oczyszczalni ścieków zawsze wielkim problemem. Na przestrzeni lat kierunki końcowego zagospodarowania ulegały bardzo niewielkim zmianom. Koncentrowały się one wokół składowania, rolniczego wykorzystania bądź spalania. Kierunki te znalazły swoje umocowanie prawne w polskim i unijnym prawodawstwie ochrony środowiska. Najważniejszymi aktami w zakresie postępowania z komunalnymi osadami ściekowymi, obowiązującymi w Polsce, są: ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, rozporządzenie Ministra Środowiska z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 7 września 2005 r. w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu. Do tych przepisów przetransponowane ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?