Poliolefiny to polimery termoplastyczne, produkowane z ropy naftowej. Główne tworzywa poliolefinowe to polietylen (PE) i polipropylen (PP). Wśród tworzyw sztucznych zajmują one czołowe miejsce w świecie pod względem wielkości produkcji. Nie mają zapachu ani smaku, nie są toksyczne, nie rozpuszczają się w wodzie, są odporne chemicznie, łatwe w obróbce oraz są lekkie i tanie.

Cechy te przyczyniły się do ogromnej popularności poliolefin w naszym otoczeniu. Natężenie wytwarzania poliolefin dystansuje wszystkie inne tworzywa sztuczne. W 2003 r. łączna produkcja światowa PE i PP osiągnęła wielkość 112 mln ton. W 2004 r. samego HDPE produkowano 25 mln ton rocznie. Roczny wzrost produkcji poliolefin wynosi obecnie ok. 4%. W gwałtownie rozwijających się gospodarczo Chinach do 2010 r. produkcja PE ma osiągnąć 11 mln ton rocznie, a zapotrzebowanie prognozuje się tak duże, że dodatkowo 50% tej ilości będzie trzeba importować. W szybko rozwijających się gospodarkach bliskowschodnich i azjatyckich spodziewany jest deficyt PE po 2015 r. W 2010 r. przewiduje się światowe zużycie PE na poziomie 77 mln ton. Zapotrzebowanie na PE w Polsce w 2005 r. wyniosło ok. 500 tys. ton.
Szybkie tempo współczesnego życia, tendencja do stosowania wyrobów tanich, jednorazowych oraz wzrost poziomu konsumpcji, powodujący zwiększanie się ilości opakowań, także z tworzyw sztuczny...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?