Odpadami powstającymi w zakładach kamieniarskich przy obróbce kamienia są niewykorzystane kawałki kamienia i szlamy. Odpady te niechętnie były przyjmowane na składowiska odpadów komunalnych czy do wypełniania wyrobisk. Główną przyczyną były tu uwarunkowania prawne oraz duże uwodnienie szlamów z obróbki.

Aktualnie w związku z wydanym rozporządzeniem dotyczącym odzysku tego rodzaju odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien zniknąć problem zagospodarowania tych odpadów. Z kolei odzysk odpadów z obróbki kamienia przez odwodnianie szlamów staje się coraz powszechniejszy. Odpady z obróbki kamienia nie stwarzają zagrożenia dla środowiska wodno-gruntowego i klasyfikowane są do odpadów o kodzie 01 04 13.

Odwadnianie szlamów
W światowym przemyśle kamieniarskim już od dawna wykorzystuje się urządzenia odwadniające osady produkcyjne, a spakowane odwodnione osady łatwo się transportuje oraz tanio i wygodnie składuje.
Woda pochodząca z procesów odwadniania jest oczyszczana na kilka sposobów. Jedną z metod (najdroższą) jest stałe korzystanie z bieżącej (miejskiej) wody przy jednoczesnym odprowadzaniu zanieczyszczonej szlamem wody do kanalizacji. Jest ona dość powszechna w polskich zakładach kamieniarskich. Najpopularniejszym systemem stosowanym u kamieniarzy jest ten, w którym woda krąży w obiegu zamkniętym na zasadzie przelewania się z komory do komory w specjalnych osadnikach w ziemi. Jego budowa jest stosunkowo tania, ale wymaga dość kło...