Fakt, że woda jest niezbędna do życia, nie budzi żadnych wątpliwości. Postęp cywilizacyjny powoduje ciągły wzrost zapotrzebowania na wodę. Obecnie każdy z nas zużywa dziennie ok. 150 l. Identycznej jakości wody używamy do przygotowania posiłków, mycia naczyń, higieny, prania, podlewania roślin, mycia samochodów czy spłukiwania toalet.
A tymczasem woda deszczowa ze względu na swoją jakość daje możliwość jej wykorzystania do wielu zastosowań zamiast wody pitnej, której zużycie można przez to zmniejszyć nawet do 50%. Niestety, realizowana obecnie w Polsce gospodarka wodami opadowymi polega głównie na zbieraniu spływów deszczowych i wprowadzaniu ich do kolektorów deszczowych, a następnie do odbiornika, tj. rzeki, jeziora, morza lub kanalizacji ogólnospławnej. W przypadku wody opadowej wprowadzonej dokanalizacji najczęściej trafia ona wraz ze ściekami komunalnymi do oczyszczalni ścieków, powodując jej przeciążenie i zaburzenie pracy, a także podnosi koszty eksploatacji, co jest widocznew stale rosnącej stawce za odbiór 1 m3 ścieków.
Skład wód opadowych jest zmienny nie tylko w czasie trwania opadu, ale zależy również od czystości powietrza atmosferycznego, ilości i rodzaju zanieczyszczeń zgromadzonych na powierzchniach utwardzonych, rodzaju materiału zastosowanego do wykonania pokryć dachowych, pory roku, długości trwania okresu poprzedzającego opa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?