W praktyce zamówień publicznych wiele mówi się o niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem przez wykonawców zaniżonych czy wręcz dumpingowych cen. Podejmowane są zatem różne działania, które ? przynajmniej teoretycznie ? mają na celu dbałość o jakość prac wykonywanych na zlecenie podmiotów publicznych. Przykładem mogą być przyjęte przez Krajową Izbę Urbanistów (KIU) ?Zasady etyki zawodowej urbanisty? oraz ?Zasady określania zakresu rzeczowego oraz wartości zamówień publicznych na prace projektowe i związane z projektowaniem zagospodarowania przestrzennego?.

Jak się jednak okazuje, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał, że przyjęte przez KIU dokumenty narzucają członkom Izby minimalne ceny usług i za stosowanie tych ?praktyk istotnie ograniczających konkurencję? nałożyła na ten samorząd zawodowy karę w wysokości ponad 17,5 tys. zł.

Zasadnicze nieprawidłowości

Z krytyką UOKiK-u spotkały się zapisy ?kodeksu etyki urbanisty?, które za postępowanie sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji uznają m.in. ?oferowanie nieuczciwych warunków wykonania umowy, w tym takich terminów i ceny wykonania usługi, które nie zapewniają jej wykonania w sposób należyty, zgodny z zasadami wiedzy urbanistycznej i spełniający wszelkie wymogi prawa?, a także ?oferowanie rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia w rozumieniu prawa zamówień publicznych?. Równocześnie za naruszaj...