Kiedy wiosną 2005 r. w wyniku nowelizacji ustawy Prawo energetyczne rozpoczęto wdrażanie zmian w obrocie energią elektryczną wytworzoną w OZE, ustawodawca zapomniał o uregulowaniu kwestii podatków.
Uczestnicy obrotu energią spotkali się z różna interpretacją Izb Skarbowych w kwestii naliczania podatku VAT w obrocie prawami majątkowymi (PM). Dopiero interpretacja Towarowej Giełdy Energii (TGE) ujednoliciła zasady – podatek VAT jest naliczany wg stawki 22%.
Poważnym problemem okazał się brak jednolitego stanowiska dotyczącego opodatkowania działalności producentów „zielonej energii” w formie ryczałtu. W interpretacji ministra finansów (MF), zawartej w piśmie z 23 maja 2006 r. nr DD/PB2/RB-033-0200-1464/06, stwierdzono, iż „przychody uzyskane ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w OZE stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Podatek dochodowy z tego źródła przychodów wynosi 19% uzyskanego dochodu”. Izby skarbowe, stosując się do tej interpretacji, oczekiwały od podmiotów płacących podatki w formie ryczałtu oraz od podmiotów niebędących osobami prawnymi złożenia deklaracji PIT 38 oraz uiszczenia stosownych kwot podatku. Deklarację PIT 38 wystawia się w oparciu o PIT 8C otrzymany od domu maklerskiego, za którego pośrednictwem przeprowadzany jest obrót. Dom Maklerski ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?