Aktualne problemy w oczyszczaniu wody cz. II

Zapewnienie wymaganej prawem jakości wody przeznaczonej do spożycia wymaga zarówno usunięcia z niej zanieczyszczeń pierwotnych, jak i zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń wtórnych. Tę ostatnią kwestię omówiono poniżej, natomiast o zanieczyszczeniach pierwotnych traktuje I część artykułu.

Do zanieczyszczeń wtórnych, które mogą powstawać w procesach oczyszczania wody, należą przede wszystkim uboczne produkty dezynfekcji (UPD) i utleniania (UPU), ponadnormatywne stężenia produktów hydrolizy koagulantów, syntetyczne polimery organiczne, jony azotynowe, agresywny dwutlenek węgla i biodegradowalne frakcje zanieczyszczeń organicznych.
Utleniacze chemiczne, stosowane zarówno do utleniania związków organicznych, jak i do dezynfekcji końcowej, mogą powodować powstawanie takich samych niepożądanych zanieczyszczeń wtórnych, dlatego są one traktowane łącznie i nazwane ogólnie ubocznymi produktami utleniania.
Rodzaj i stężenie UPU zależą od rodzaju, budowy chemicznej i stężenia ich prekursorów, od dawki i rodzaju utleniaczy oraz od czasu ich kontaktu z prekursorami, a także od pH, temperatury wody i obecności jonów bromkowych. Jak wykazują liczne badania, największe ilości UPU powstają w wyniku stosowania chloru wolnego (Cl2, HOCl i Ocl-), który poza utlenianiem powoduje, niestety, chlorowanie związków organicznych. Stwierdzono także, że inne utleniacze (dezynfektanty), uznawane do niedawn...