Zanik jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim
W ciągu ostatnich 60 lat na terenie Polski wyraźnie wzrosła częstotliwość powstawania suszy, co ma m.in. znaczny wpływ na obniżanie się poziomu wody w jeziorach. Obserwowane tendencje zmian klimatycznych dotyczą w dużym stopniu województwa wielkopolskiego, w tym Pojezierza Gnieźnieńskiego, gdzie znaczne niedobory wody występują w okresie od maja do lipca.
Postępujące zmiany klimatu powodują m.in. zwiększanie się częstotliwości występowania zjawisk ekstremalnych, np. intensywnych (powyżej 30 mm na dobę) opadów deszczu, silnych burz, upałów i roztopów pokrywy śnieżnej powodowanych przez nagły wzrost temperatury powietrza o 10°C.
Stałe zmniejszanie zasobów
Pojezierze Gnieźnieńskie w porównaniu do innych obszarów Polski odznacza się najniższą odnawialnością zasobów wodnych. Głównym czynnikiem zagrażającym tamtejszym jeziorom jest stałe zmniejszanie się ich zasobów wodnych. Na największych jeziorach od lat występuje wyraźne obniżanie się poziomu wody. Od połowy lat 70. XX w. obserwowany jest systematyczny spadek średnich stanów wody m.in. w jeziorach Powidzkim, Niedzięgiel i Ostrowskim. W Jeziorze Powidzkim na przestrzeni ostatnich stu lat zwierciadło wody w jeziorze obniżyło się co najmniej o ponad metr, przy czym największy spadek nastąpił pod koniec XX w. W latac...