W Ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej: u.z.z.w.) prawodawca przyjął zasadę, iż zaopatrzenie w wodę danej nieruchomości odbywa się na podstawie umowy zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.

Jednak w przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym zasada ta została zmodyfikowana. Względem takiej nieruchomości umowę o zaopatrzenie w wodę zawiera, jako odbiorca usług, jej właściciel lub zarządca. Ewentualnie, obok umowy ?głównej?, mogą zostać zawarte umowy ?indywidualne? na zaopatrzenie w wodę dla poszczególnych lokali.

Mimo iż na pierwszy rzut oka kwestia formalnoprawnego określenia stron umowy ?głównej? i umów ?indywidualnych? o zaopatrzenie w wodę nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym wydaje się oczywista, to w praktyce zdarza się, iż są one wskazywane błędnie. Celem tego artykułu jest ustalenie podmiotów uprawnionych do zawarcia takich umów.

Budynek wielolokalowy

Umowa ?główna? i umowy ?indywidualne? mogą być zawarte tylko wtedy, gdy nieruchomość zabudowana jest budynkiem wielolokalowym. W każdym innym przypadku winna zostać zawarta ?zwykła? umowa z odbiorcą usług.

Na wstępie należy wyjaśnić, iż za nieruchomość, która ma być zabudowana, należy uznać nieruchomość gruntową, o której mowa w art. 46 Ustawy z 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny. Natomiast przez b...