Działalność z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków jest działalnością kwalifikowaną, której rozpoczęcie i prowadzenie wymaga spełnienia szeregu warunków wskazanych w ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU z 2001 r. nr 72, poz. 747).

Jest ona definiowana jako działalność wykonywana przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne i polegająca odpowiednio na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody oraz odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków. Wymogi i ograniczenia wprowadzone zostały przez ustawodawcę w celu zapewnienia właściwego sposobu świadczenia usług w tak ważnej społecznie dziedzinie, jaką jest zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Chodzi przy tym przede wszystkim o jak najszerszy dostęp do usług świadczonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, ciągłość ich świadczenia, ich należytą jakość, a także ochronę praw odbiorców, zwłaszcza indywidualnych, w tym przed nadmiernym poziomem cen.

Pojęcie przedsiębiorstwa wod-kan
Pojęcie przedsiębiorstwa wod-kan jest zdefiniowane w art. 2 pkt 4 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym jest podmiot kwalifikowany jako przedsiębiorca przez ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 6 sierpnia 2004 r. nr 173, poz. 1807), prowadzący działalność w zakresie zbi...