Uchwalenie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na lata 2012-2017 z uwzględnieniem lat 2018-2023 (WPGO) oraz podjęcie uchwały w sprawie jego wykonania to pierwszy etap reformy gospodarki odpadami w woj. mazowieckim, która rozpoczęła się w lipcu 2011 r. od uchwalenia przez Sejm RP ustawy zmieniającej przepisy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Jednak rola samorządu województwa na tym się nie kończy.

Wspomniany plan wojewódzki obejmuje pełen zakres zadań koniecznych do zapewnienia zintegrowanej gospodarki odpadami w województwie, nie tylko gwarantując ochronę środowiska, ale również uwzględniając obecne i przyszłe możliwości, uwarunkowania ekonomiczne i poziom technologiczny infrastruktury.

Regiony i instalacje

Jednym z kluczowych wymogów ustawowych, jaki należało uwzględnić w planie wojewódzkim, było wyznaczenie regionów gospodarki odpadami komunalnymi (RGOK-ów). W myśl obowiązujących przepisów, zakazuje się zbierania oraz przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych i pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania poza regionem gospodarki odpadami, na którym zostały wytworzone. Wobec powyższego RGOK-i w woj. mazowieckim zostały wytyczone tak, by zapewnić samowystarczalność w realizacji tych wymagań.

W ramach nowo tworzonego systemu w WPGO wyznaczono pięć regionów, z których najmniejszy (ciechanowski) liczy nieco ponad 306 ty...