Zarobić na osadach
Partnerstwo publiczno-prywatne w gospodarce osadem ściekowym
Z początkiem lat dziewięćdziesiątych rozpoczął się w Polsce proces intensywnego inwestowania w gospodarkę wodno-ściekową. Efektem tego jest znaczna poprawa w zakresie ochrony wód i oczyszczania ścieków. W czasie projektowania i budowy wielu ówczesnych oczyszczalni ścieków pominięto jednak problematykę zagospodarowania osadów ściekowych. W niektórych projektach oczyszczalni ścieków w rozdziale gospodarka osadem ściekowym stwierdzano lakonicznie „osad do dalszego wykorzystania”.Przyczyn takiego stanu rzeczy należy się dopatrywać najprawdopodobniej w ograniczonych środkach inwestycyjnych, skupianych na budowie procesu oczyszczania ścieków. W efekcie mamy dzisiaj sytuację dobrze rozwiązanej (chociaż jeszcze nie wszędzie) gospodarki ściekowej oraz mocno zaniedbaną gospodarkę osadem ściekowym. Oczywiście, w miarę polepszania procesu oczyszczania ścieków będzie rosła ilość produkowanych osadów ściekowych. Nie jest więc tajemnicą, że problem osadów ściekowych będzie narastał, a wraz z nim wzrastać będą koszty jego zagospodarowania.
Niniejszy artykuł prezentuje możliwość wykorzystania osadów ściekowych jako źródła potencjalnego zysku w działalności oczyszczalni ścieków.
Jedną z podstawowych technologii gospodarki osadem ściekowym jest jego fermentacja metanowa. Wynikiem jej stosowania jest produkcja biogazu, który jest cennym paliwem, redukcja suchej masy osa...