Zarządzenie energią, polegające na działaniach zmierzających do racjonalizacji jej zużycia, to w efekcie znaczne ilości „nie wyprodukowanej" energii. A to z kolei oznacza obniżenie różnego rodzaju emisji związanych z produkcją energii. Związek między oszczędnym zużyciem energii a ekologią jest więc oczywisty. Podobnie bezdyskusyjna jest zależność pomiędzy racjonalnym zarządzaniem energią
a korzyściami ekonomicznymi. Stąd duże zainteresowanie tematyką, które jednak nie przekłada się wprost na ilość i zakres podejmowanych działań racjonalizacyjnych.


Na bazie doświadczeń zebranych przy realizacji programu „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej w Toruniu", prowadzonej w ramach działalności Regionalnej Agencji poszanowania Energii RAPE Toruń, można sformułować kilku praktycznych refleksji dotyczących tego zagadnienia.

Skala problemu
  • Szacunkowe zużycie energii cieplnej we wszystkich budynkach użyteczności publicznej w Toruniu w skali roku to ok. 370 tys. GJ (wg danych PEC, uwzględniają one szkoły, żłobki, przedszkola, przychodnie lekarskie, budynki administracyjne i uczelnie).
  • Roczne zużycie energii w obiektach finansowanych przez miasto (ok. 105 budynków) to minimum 270 tys. GJ, co odpowiada kwocie opłat minimum 10 mln. zł rocznie (brak ewidencji uniemożliwia operowanie dokładnymi danymi).
    ...