Zarządzanie procesami recyklingu samochodów osobowych
Rozwojowi gospodarczemu, a w szczególności lawinowemu wzrostowi ilości odpadów, towarzyszy rosnące zainteresowanie problematyką recyklingu – działaniami rozumianymi jako odzysk, zwrot materiałów do powtórnego przetworzenia lub ich neutralizacja. Znaczenie recyklingu wynika m.in. z potrzeby ochrony środowiska naturalnego oraz zysku ekonomicznego. Odzysk surowców to w istocie nie tylko oszczędność surowców, z których dany materiał został wytworzony, ale również energii, pracy ludzkiej itp. Niebagatelne znaczenie recyklingu wiąże się także z wykorzystaniem odpadów jako surowca do pozyskania dodatkowego źródła energii.
Szczególne znaczenie posiada recykling samochodów. Przykładem tego jest rynek europejski, gdzie zwiększenie sprzedaży samochodów oraz zmniejszenie czasu ich eksploatacji powoduje wzrost ilości wycofywanych samochodów. Przyjęte w krajach Europy Zachodniej wytyczne nakazują ograniczyć odpady związane z utylizacja wraków samochodowych do 5% ich wagi (do 2015 r.).
Tak kompleksowo rozumiany problem obejmuje zarówno zagadnienia związane z przygotowaniem sieci stacji recyklingu (skorelowanej z infrastrukturą dostępnych dróg i zakładów przetwarzających recyklaty), jak i zadania planowania procesów recyklingu w poszczególnych stacjach. W przyjętym kontekście, celem referatu jest przybliżenie problematyki ...