Celem artykułu jest zaprezentowanie podstawowych wymogów prawnych dotyczących badania jakości ścieków, których w swojej działalności zobowiązane jest przestrzegać przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.
Ze względu na praktyczne znaczenie tego problemu, przedstawione rozważania odnoszą się jedynie do wymogów związanych z eksploatacją oczyszczalni ścieków.
W tym miejscu należy jednak uczynić istotne zastrzeżenie. Mianowicie, w ocenie autora, trzeba rozróżnić dwie sfery prawne, w ramach których i dla których potrzeb, ustawodawca przewidział obowiązek badania jakości ścieków. Pierwszą z nich jest sfera publiczno-prawnej reglamentacji badań jakości ścieków na potrzeby szeroko rozumianej ochrony środowiska, a także zapewnienie bezpieczeństwa, w tym zdrowia ludzi. Drugą natomiast stanowi sfera prywatno-prawnych zasad badania ścieków, odnosząca się do wzajemnych praw i obowiązków stron umowy o odprowadzanie ścieków. W artykule poruszona zostanie jedynie kwestia jakości badań dla pierwszej ze wskazanych sfer.
Warunki badania – Prawo wodne
Niezależnie od statusu prawnego oczyszczalni ścieków, która nie jest urządzeniem wodnym w rozumieniu Ustawy z 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (DzU z 2012 r., poz. 145; dalej Prawo wodne), lecz zespołem urządzeń i obiektó...