Podstawowym środkiem ochrony prawnej, jaki przysługuje wykonawcom, jest protest. Aby z niego skorzystać, należy spełnić określone warunki. Jednym z nich jest interes prawny – wykonawca musi wykazać, że na skutek działań lub zaniechania zamawiającego jego interes w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku.

W jednym z wyroków Sądu Okręgowego w Warszawie czytamy, że do wnoszenia środków ochrony prawnej uprawniony jest podmiot ubiegający się o udzielenie zamówienia, który wykaże, że jest w stanie uzyskać dane zamówienie publiczne (sygn. V Ca 165/03).
W pewnym postępowaniu na remont drogi jeden z wykonawców postanowił złożyć protest na odrzucenie jego oferty, wskazując jednocześnie, że postępowanie jest nieważne. Liczył tym samym, że gdy zamawiający ogłosi ponownie przetarg, będzie miał szansę na jego wygranie. W świetle orzecznictwa interes prawny oferenta, którego dalszy udział w przetargu jest niemożliwy, nie może być oceniany przez pryzmat jego ewentualnego, niepewnego udziału w przyszłym przetargu, który być może byłby przeprowadzony, jednak którego wyniku skarżący nie może być pewien. Interes prawny skarżącego musi doznać uszczerbku w konkretnym przetargu, w którym on uczestniczy, i musi polegać na tym, że traci on możliwość jego wygrania (sygn. UZP/ZO/0-99/07).
 
Formalne warunki i terminy
W myśl ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?