Skoro nieodnawialne źródła energii staja się nie tylko droższe, ale w coraz większym stopniu negatywnie oddziałują na środowisko, to każdy kraj czuje się zobowiązany do intensywnego stosowania odnawialnych źródeł energii, wśród których biogaz zajmuje znaczącą pozycję.

Jak ogromne w tym obszarze energetycznym są nasze możliwości, obrazują szczegółowe dane o rozwoju biogazowni na terenie Niemiec.
 
Analiza porównawcza, Niemcy – Polska
Warunki glebowe oraz klimatyczne naszego kraju są podobne do panujących w Republice Federalnej Niemiec. Tamtejszy Instytut Fraunhofera w komplementarnych studiach określił wielkość corocznego potencjału pozyskiwania biogazu w tym kraju. Wytwarza się go z różnorakich roślin, ubocznych produktów przemysłu rolno-spożywczego, między innymi w postaci słomy czy gnojowicy, oraz z odpadów komunalnych i osadów z oczyszczalni ścieków, co ilustruje rysunek 1. Według danych wspomnianego instytutu, Niemcy mogą rocznie wytwarzać 24 miliardy metrów sześciennych biogazu, zawierającego 12,6 miliardów metrów sześciennych biometanu1.
W naszym kraju nie prowadzono podobnych obliczeń, ale nasz potencjał wytwórczy biogazu można w przybliżeniu określić dzięki porównaniu powierzchni Niemiec, która wynosi 357 tys. km2, oraz Polski – 3...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?