Obecnie w Polsce rury betonowe w instalacjach wodociągowych stosowane są stosunkowo rzadko. Rury te mają liczne zalety i w wielu przypadkach mogą stanowić alternatywę dla innych rozwiązań materiałowych, zwłaszcza dla przewodów magistralnych.
Beton w systemach wodociągowych stosowany jest już od kilku tysięcy lat. Do dziś czynny jest akwedukt Aqua Marcia zbudowany w latach 144-140 p.n.e.
Jednak dopiero opracowanie technologii produkcji cementu portlandzkiego, który produkowany jest na podstawie patentu przyznanego Josephowi Aspdinowi w 1824 r. pozwoliło na znacznie szersze zastosowanie betonu w budowie systemów wodociągowych. W 1905 r. po raz pierwszy zastosowano do wzmocnienia konstrukcji rur zbrojenie z prętów stalowych a w 1930 r. wyprodukowano pierwsze rury sprężone. Szerokie zastosowanie rur betonowych umożliwiło dopiero zmechanizowanie ich produkcji. W 1913 r. angielski inżynier Hume opatentował wirową technologię produkcji rur umożliwiającą masową produkcję rur o wysokiej i wyrównanej jakości1.
 
Rozwiązania konstrukcyjne rur wodociągowych
Rury stosowane w wodociągach muszą być dostosowane do występujących w tych instalacjach ciśnień wewnętrznych, które wywołują w ściance rury znaczne naprężenia rozciągające, które mogą spowodować zarysowanie rury powodujące utratę szczelności, a nawet jej zniszczenie. Beton jest materiałem o...