Rząd przedstawił projekt ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach. Trzy lata po ?deregulacji? powraca więc sprawa certyfikowania kwalifikacji urbanistów, tym razem w formule nie samorządu zawodowego, lecz uprawnień państwowych.

Jakie umiejętności ma potwierdzać urzędowy egzamin, kim jest urbanista w dzisiejszych czasach oraz kogo i w jakim zakresie należałoby objąć regulacjami?

Artykuł 129 projektu określa, że ?wykonywanie zawodu urbanisty polega na sporządzaniu projektów aktów planowania przestrzennego, raportów krajobrazowych oraz na opracowywaniu opinii lub analiz urbanistycznych, o których mowa w ustawie Kodeks urbanistyczno-budowlany?. Powraca więc formuła ustawy z roku 1984 ?uprawnień do projektowania w planowaniu przestrzennym?, z lekkim makijażem. W zawodzie liczącym nieco ponad sto lat w przedziale trzydziestoletnim wiele się zmieniło, zwłaszcza wobec transformacji ustrojowej. Dziwią wahania rządu od deregulacji ku nadregulacji oraz zawężanie zakresu kompetencji urbanistycznych do czynności administracyjnych, pomimo faktycznie występującego zapotrzebowania na ich rozszerzenie ? gdzie rewitalizacja, polityka miejska, doradztwo?

Nowe kompetencje

Termin ?urbanistyka? zrodził się w Anglii z początkiem XX wieku. Przepisy z 1909 r. zobowiązały władze lokalne do sporządzania planów użytkowania terenu. Podobne regulacje przyjęto też w odrodzonej Polsce, a w roku 1923 powoła...