Zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych. Cz. I
Na świecie powstaje średnio rocznie ok. 20 mld ton odpadów przemysłowych oraz ok. 1,5 mld ton odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych.
Do końca 2008 r. w Polsce wytworzono ok. 130 mln Mg odpadów. Unieszkodliwieniu lub recyklingowi poddano 95-100 mln Mg (73-76,6%), z czego na składowiska trafiło przeszło 20 mln Mg (ok. 20%). Przeciętny Polak wytwarza 300-500 kg odpadów rocznie z ogółu generowanych 10-11 mln, z czego 95% trafia na składowiska komunalne1.
W dalszym ciągu wiele odpadów, w tym również złomowanych urządzeń (szczególnie tych, które zawierają mało metali), trafia na tzw. dzikie wysypiska, zanieczyszczając środowisko naturalne. Dane przedstawione przez jedną z warszawskich firm wskazują1, że wraz z rozwojem gospodarczym i wzrastającą konsumpcją ilość odpadów komunalnych będzie w przyszłości rosnąć o 1% rocznie. Wytwarzane odpady zawierają metale i ich związki, które nie mogą trafić na niezabezpieczone („dzikie”) oraz komunalne składowiska. Odzyskiwane w prawidłowy sposób metale uzupełniają proces technologiczny w przemyśle przetwórczym. Na świecie udział procentowy metali nieżelaznych odzyskanych z odpadów w zależności od rodzaju metalu to ok. 15-50%2. Większość urządzeń należy do tzw. zespolonych, składających się z metali i ich związków oraz ...