Zagospodarowanie odpadów komunalnych to proces złożony i wymagający wielu skoordynowanych działań, wiążących się z konkretnymi kosztami jego wdrożenia.
 
Odzyskiwanie wartości surowców wtórnych z odpadów to dzisiaj konieczność, nie można jednak zapominać o stronie ekonomicznej i ekologicznej całego procesu.
Tworzywa sztuczne to przykład materiału, którego wartość pozostaje wysoka również po zakończeniu cyklu życia wykonanych z tworzyw przedmiotów, gdyż można go zawrócić do recyklingu mechanicznego lub odzyskać z niego energię. Recykling jest często postrzegany jako najbardziej korzystny dla środowiska sposób zagospodarowania odpadów, a do takiej opinii przyczyniają się polityczne przesłania, zawarte chociażby w preambule Dyrektywy Ramowej o Odpadach na temat „społeczeństwa recyklingu”.
Jednak, jak wiedzą wszyscy praktycy, im wyższy stopień recyklingu chcemy osiągnąć, tym większe koszty to generuje. W dodatku często w danych warunkach lokalnych koszty ekonomiczne i ekologiczne całej operacji, włączając przygotowanie materiału do recyklingu, mogą rosnąć w stopniu nieproporcjonalnym do zwiększenia stopnia recyklingu.
Szczególnie widoczne jest to w przypadku odpadów tworzyw sztucznych, kiedy powyżej pewnego progowego poziomu recyklingu traci on uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne. Pogarsza się jakość rec...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?