Gode Wind I Firma REpower Systems z Hamburga podpisała w marcu br. umowę z PNE Wind z Cuxhaven (Niemcy) na dostawę 54 turbin wiatrowych. Morską farmę wiatrową Gode Wind I utworzą turbiny o mocy znamionowej ponad 6 MW każda. Projekt będzie zlokalizowany na Morzu Północnym, ok. 35 km na północ od East Frisian Islands w niemieckiej specjalnej strefie ekonomicznej. Turbiny zostaną zainstalowane i oddane do użytku w 2015 r. Głębokość wody w miejscu realizacji przedsięwzięcia wynosi od 28 do 34 m.
– Cieszymy się, że PNE Wind, jeden z najbardziej utytułowanych inwestorów, zaufał możliwościom naszej turbiny 6M. PNE jest jedną z niemieckich firm inwestujących w projekty z wykorzystaniem turbin wielomegawatowych – powyżej 5 MW. To prawdziwy przełom, zważywszy na liczne projekty w przyszłości na jeszcze głębszych wodach – powiedział Andreas Nauen, prezes REpower.Frank Zimmermann, dyrektor projektów offshore w REpower dodał, że: – REpower ma wieloletnie doświadczenie w produkcji i montażu turbin dla farm wodnych. Dzięki projektowi Gode Wind I robimy kolejny krok naprzód. Bierzemy odpowiedzialność za wiele aspektów, w tym za ruchu statków podczas fazy montażu naszych turbin.
Z mocą znamionową 6 150 kW jedna turbina może zaopatrzyć w energię elektryczną 6 tys. gospodarstw domowych. Zatem farma Gode Wind I (łącznie 332 MW) będzie zaopatrywać 324 tys. gospodarstw domowych.
Turbina 6M produkowana jest w Bremerhaven. Stamtąd jej elementy mogą być przewożone statkami bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. W 2009 r. trzy prototypy turbiny 6M zostały zainstalowane na lądzie w Ellhöft – blisko niemiecko-duńskiej granicy. Pierwsze turbiny w farmach wodnych zostały niedawno zainstalowane w projekcie Belgian Thornton Bank. Do tej pory REpower sprzedało 150 turbin tego typu, wliczając w to Gode Wind.
W Krainie Wielkich Jezior
Przedstawiciele rządu Baraka Obamy oraz gubernatorowie Illinois, Michigan, Minnesoty, Nowego Jorku i Pensylwanii podpisali 30 marca br. Memorandum of Understanding (MOU), którego zadaniem jest poprawienie współpracy pomiędzy federalnymi i stanowymi agencjami w celu przyspieszenia prac nad projektami związanym z offshore. Agencje opracują priorytety i plany działań, służące odpowiedzialnemu i zrównoważonemu rozwojowi w regionie Wielkich Jezior.
Tania energia słoneczna
Energetyka słoneczna ma dwa główne problemy – nie jest zbyt tania ani dostarczana w sposób ciągły, ponieważ jej ilość zależy od pory dnia, a nawet zachmurzenia. Firma Halotechnics z Emerville w Kalifornii prowadzi badania, które mogą pomóc rozwiązać te problemy. Firma opracowała materiał magazynujący ciepło, który sprawi, że energia słoneczna cieplna będzie lepiej wykorzystywana, co obniży koszty i umożliwi jej użycie, kiedy będzie bardziej potrzebna.
Magazyn stanowi mieszankę soli mineralnych i nowych materiałów szklanych. Pozwala on słonecznym elektrowniom cieplnym działać z lepszą sprawnością. Nowe materiały są w stanie zmagazynować do trzech razy więcej energii niż te stosowane dotychczas.
Hiszpański Tulipan
Olbrzymi kwiat powstał niedaleko miasta Almeria w Hiszpanii. Mierzący 35 metrów Tulipan jest produktem firmy AORA i produkuje energię elektryczną.
Prace nad Tulipanem trwały od lat 80. Pierwszą instalację stworzono w Samarze (w kibucu na północ od miasta Ejlat w Izraelu) w 2009 r. Prace nad hiszpańską instalacją zakończyły się w styczniu br. Modułowy system połączonych ze sobą 52 luster (heliostatów) rozmieszczony jest na ziemi wokół podstawy Tulipana. Heliostaty obracają się w stronę słońca, odbijają jego promienie i koncentrują na „kielichu” kwiatu. Powoduje to, że temperatura wewnątrz Tulipana wzrasta do 1000°C. Rozszerzając powietrze gorące kierowane na turbinę produkuje energię. Jest on w stanie zaopatrzyć energię elektryczną dla ok. 70 domów. Wieża generuje 100 kW energii. Instalacja została zaprojektowana z myślą o funkcjonowaniu przez 25 lat. Dodatkowo powstałe 170 kW energii cieplnej może zapewnić 3 m3 ciepłej wody przez całą dobę.
Nad Pacyfikiem
Lot Dreamlinera z centrum dostaw Boeinga w Everett w stanie Waszyngton na lotnisko Haneda w Tokio był pierwszym w historii lotem samolotu napędzanego biopaliwem nad Oceanem Spokojnym.
Biopaliwo wykorzystane w napędzie Dreamlinera powstało głównie z zużytego oleju roślinnego, a podczas lotu emisja gazów cieplarnianych wytwarzanych przez maszynę zmniejszyła się o 30%. Redukcja o 10% jest wynikiem zastosowania biopaliw, a pozostałe 20% to efekt innowacji technologicznych i nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w modelu 787 Dreamliner.
50 MW w Stambule
GE, na potrzeby budowy farmy wiatrowej o mocy 50 MW Tayakadin w Stambule (Turcja), dostarczy firmie Fina Enerji 31 sztuk turbin wiatrowych 1.6-100. Umożliwi to zapewnienie energii elektrycznej 14 tys. gospodarstw domowych.
Turecki rząd zakłada zwiększenie do 2023 r. łącznej mocy energii wiatrowej wytwarzanej w kraju do 20 tys. MW. Kraj dysponuje potencjałem pozwalającym generować ok. 48 tys. MW z energii wiatru. Znaczna część tego potencjału pozostaje jednak niewykorzystana. W Turcji farmy wiatrowe wytwarzają obecnie ok. 1 800 MW.