Chroniąc bioróżnorodność
Kolejnych 235 terenów (ponad 25 tys. km2) cennych pod względem przyrodniczym włączono do sieci Natura 2000. To efekt prac KE i propozycji państw członkowskich. Główne kraje uczestniczące w rozszerzeniu sieci to Bułgaria, Dania, Estonia, Francja, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Państwa należące do Wspólnoty będą miały sześć lat na wdrożenie niezbędnych środków ochrony tych obszarów.

 
Jest plan
Przedstawiony przez KE plan ochrony zasobów wodnych Europy to strategia zmierzająca do zapewnienia dobrej jakości wody ludności, gospodarce i środowisku. Ma ona na celu poprawę wdrażania obecnej polityki wodnej UE, zwiększenie integracji jej celów z innymi obszarami gospodarki oraz uzupełnienie luk w obecnych ramach, zwłaszcza w zakresie rozwiązań potrzebnych do zwiększenia efektywności wodnej.
 
Negocjacje z klimatem
W Doha (Katar) w dniach od 26 listopada do 7 grudnia br. odbyła się Konferencja klimatyczna ONZ (COP 18). W obradach uczestniczyło tysiące delegatów z całego świata, negocjatorów ze 194 krajów, ministrów, szefów rządów, przedstawicieli ONZ, organizacji międzyrządowych, pozarządowych i biznesu, naukowców i aktywistów. Oprócz negocjacji politycznych odbyło się również kilkadziesiąt imprez towarzyszących: spotkań, seminariów, warsztatów dotyczących tematyki zmian klimatu i ograniczania ich skutków. Warto dodać, iż Polska oficjalnie zgłosiła swoją kandydaturę do organizacji kolejnego Szczytu – COP 19.
 
Zielony wizerunek
W Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia nagród przyznawanych w ramach europejskiego systemu ekozarządzania i audytu (EMAS). Sześć zwycięskich organizacji, pochodzących z Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, wykazało się doskonałością w zakresie poszanowania i ochrony środowiska oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań, w celu poprawy swojego sposobu prowadzenia gospodarki wodnej.
 
Zmiana harmonogramu
KE chce rozwiązać problem nierówności podaży i popytu na uprawnienia do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, dlatego też przedstawiła wniosek dotyczący zmiany harmonogramu aukcji oraz opóźnienia sprzedaży 900 mln uprawnień (począwszy od 2013 r.). Problem nadwyżki uprawnień jest wynikiem kryzysu gospodarczego, który doprowadził do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez przemysł.
 
Źródła: www.czestochowa.pl, www.gdynia.pl, www.gios.gov.pl, www.mos.gov.pl, www.nfosigw.gov.pl, www.plock.eu, www.ppp.gov.pl, www.staremiasto.mserwer.pl, www.torun.pl, www.um.ostrowiec.pl, www.wik.strzegom.pl
 
Informator przygotowała Agnieszka Piotrowska