Wzrost zatrudnienia

Informacja o wzroście liczby zatrudnionych jest zawsze dobra, a kiedy dotyczy ona zatrudnionych w branży energii odnawialnej, jest jeszcze lepsza. The Solar Foundation (TSF) ogłosił statystyki, z których wynika, że mimo ogólnej stagnacji na rynku pracy – w branży OZE liczba zatrudnionych wzrasta. Według raportu National Solar Jobs Census 2012, opracowanego przez TSF we współpracy z BW Research and Cornell University, w amerykańskim sektorze energetyki słonecznej w okresie od września 2011 r. do września 2012 r. zatrudniono dodatkowo 13 872 osoby. W sumie w tym sektorze pracowało 119 016 osób, co stanowi 13,2-procentowy wzrost zatrudnienia w stosunku do ubiegłego roku. Dla porównania: zgodnie z danymi przekazanymi przez Bureau of Labor Statistics, w tym samym okresie w całej gospodarce nastąpił powolny wzrost liczby zatrudnionych – zaledwie o 2,3%.
Wbrew sprzeciwom
W Laosie na rzece Mekong z 18-miesięcznym opóźnieniem, spowodowanym sprzeciwem aktywistów i przedstawicieli opozycji krajów niżej położonych, rozpoczęto budowę tamy wartej 3,6 mld dolarów. Jest to pierwsza z ośmiu tam, które planuje zbudować rząd Laosu. Budowa tamy pozwoli na budowę elektrowni wodnej i wytworzanie energii elektrycznej, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego.
Chiny dominują
Rynek energetyki wiatrowej w 2011 r. zdominowany został przez Chiny. Według badań opublikowanych przez Global Data, 59% rynku światowego w ubiegłym roku przypadało na Chiny – 37 385 instalacji. Analogicznie w Stanach Zjednoczonych udział ten wyniósł 18% i 11 085 instalacji. National Energy Bureau (NEB) przewiduje, że pod koniec 2012 r. aż 60 GW będzie pochodziło z energetyki wiatrowej, stanowiąc tym samym trzecie pod względem wielkości źródło zasilania w Chinach. Na pierwszym miejscu jest energia cieplna.
Pod koniec czerwca br. moc podłączonych do sieci elektrowni wiatrowych w Chinach wynosiła 52,58 GW. – Chiny dostosowują się do zmienności dostaw energii elektrycznej z wiatru. Kładziemy nacisk na lokalne wykorzystywanie energii z wiatru i wykorzystanie jej do nawadniania gruntu i ogrzewania – powiedział Liu Qi, zastępca dyrektora NEB, i dodał, że chińskie firmy z tego sektora będą zacieśniały współpracę z krajami, które posiadają zaawansowane technologie. Firmy te mają wzmocnić swoją pozycję dzięki stosowaniu międzynarodowych norm i przepisów.
Analitycy z Global Data przewidują, że zainstalowana moc z elektrowni wiatrowych na świecie będzie cały czas wzrastać aż do końca dekady, osiągając w 2020 r. 658 GW. Daje to również duże możliwości dla morskiej energetyki wiatrowej, która będzie się bardzo dynamicznie rozwijała – w 2020 r. ma osiągnąć 11-procentowy udział w rynku światowym.

Na podstawie www.renewableenergyworld.com opracowała Magdalena Lipiecka