Zgazowanie biomasy
Biomasa jako surowiec odnawialny, lokalny i łatwo dostępny powinna być wykorzystywana w sposób bardziej intensywny do produkcji surowego gazu syntezowego, w procesie jej zgazowania.
Pozyskany dzięki temu gaz może być paliwem bezpośrednim, pośrednim, substratem dla paliw drugiej generacji i dla wielu produktów oraz półproduktów chemicznych. Zakłada się, że udział biomasy w globalnym zaopatrzeniu energetycznym do 2050 r. wzrośnie do 17%. Należy zwrócić uwagę na szereg korzyści zgazowania biomasy (technicznych, eksploatacyjnych, środowiskowych i ekonomicznych) w porównaniu z bezpośrednim jej spalaniem.
Parametry biomasy poddawanej zgazowaniu
Teoretycznie każdy rodzaj biomasy stałej lub gęstej cieczy może być zgazowywany, czyli w odpowiednich warunkach przetworzony termochemicznie w produkty gazowe. Głównym surowcem wykorzystywanym w procesach zgazowania biomasy (biozgazowania) jest drewno szybko rosnących roślin energetycznych (wierzba energetyczna, topola), drewno pozyskiwane z lasów, odpady z leśnictwa i przemysłu drzewnego (np. pnie, kora, ścinki, trociny). Ponadto wybrane rośliny i odpady rolnicze (np. słoma, siano, kukurydza, łodygi) oraz organiczne stałe pozostałości domowe, komunalne i przemysłowe, np. tworzywa sztuczne, papier, tekstylia. Parametrami charakteryz...