Jak powszechnie wiadomo, kogeneracją nazywamy proces, którego efektem jest jednoczesne generowanie energii cieplnej oraz elektrycznej.

Technologię tę wykorzystuje się przede wszystkim w dużych jednostkach zawodowej energetyki, które zlokalizowane są w pobliżu terenów mocno zurbanizowanych. Ma to związek z dążeniem do niwelacji strat energii podczas przesyłania medium, czyli przede wszystkim ciepłej wody z układów ciepłowniczych, ale też pary technologicznej. Jednakże można zauważyć coraz silniejszą tendencję do tworzenia jednostek w skali mikro (do 5 kW) oraz małej (od 5 kW do 5 MW). Energia z nich uzyskiwana jest wykorzystywana przede wszystkim przez odbiorców lokalnych. W zakresie paliw ? czy raczej źródeł energii ? stosowanych w tychże układach, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Mogą to być paliwa konwencjonalne, takie jak: węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny, jednak coraz częściej eksploatujące moduły konwertujące energię słoneczną, chemiczną związaną z ogniwami paliwowymi czy też gaz otrzymany z odmetanowania kopalń. Również maszyny wykorzystywane do konwersji energii mogą znacznie różnić się między sobą koncepcją technologiczną.

Mała kogeneracja

W przypadku małych jednostek, gdyż te są głównym tematem niniejszego artykułu, najczęściej spotykane są silniki tłokowe, mikroturbiny gazowe oraz parowe, które mogą być powiązane z układami ORC. Bardzo często stosuje się również technologie wykorzystując...