Zgazowanie, poprzedzane często etapem odgazowania, stanowi zespół wielokierunkowych przemian termicznych i chemicznych. Zachodzą one w podwyższonej temperaturze, głównie między częścią organiczną substancji a czynnikami zgazowującymi (tlen, para wodna, lub CO2). Przemiany te prowadzą do wytworzenia gazu oraz pozostałości mineralnej w postaci popiołu.

Surowcami do procesu zgazowania mogą być w zasadzie wszystkie substancje noszące cechy naturalnych lub przetworzonych paliw. Mimo tej różnorodności układ reagujący zawiera zawsze trzy główne składniki: węgiel, wodór i tlen. Reakcje chemiczne procesu zgazowania zachodzą w obecności pary wodnej i w ubogiej w tlen atmosferze redukcyjnej. Stosunek molowych zawartości tlenu do węgla w reaktorze zgazowania wynosi poniżej 1. Stanowi to przeciwieństwo spalania, w którym reakcje zachodzą w nadmiarze powietrza, w środowisku bogatym w tlen1, 2.

U podstaw instalacji

Szczególnie interesującym rozwiązaniem wykorzystania procesów zgazowania może być produkcja energii z biomasy lub odpadów. W takim przypadku proces produkcji ciepła odbywa się dwuetapowo – zgazowanie następuje w generatorze, a wytworzony gaz spalany jest w palniku kotła wodnego lub parowego2, 3.

Zgazowanie odpadów jest jednym z kierunkó...