Czy rzeczywiście w gospodarowaniu odpadami ma znaczenie rozmiar, wielkość, ilość? Czy  mądrze nimi zarządzając, jesteśmy w stanie zaoszczędzić energię? Zdecydowanie tak, i to na każdym etapie. Pierwszym aspektem, na który wpływ ma każdy z nas, jest decyzja o zakupie – na tym etapie wiele odpadów może w ogóle nie powstać. Korzystajmy z tej możliwości i unikajmy wielokrotnego lub w ogóle niepotrzebnego opakowania. Do ich wytworzenia każdorazowo została zużyta energia, a cykl życia takiego opakowania kończy się niekiedy zaraz po naszym przyjściu do domu.

Jednak odpady będziemy chyba wytwarzać zawsze. Dlatego niezwykle istotne staje się to, aby przed ich wyrzuceniem zmniejszyć objętość śmieci – zgnieść plastikową butelkę czy puszkę, złożyć pudełko, rozmontować opakowania składające się z wielu różnych materiałów, np. na zabawki, które są wykonane z części papierowych i z tworzyw sztucznych. Bardzo ważne jest także to, aby możliwie najciaśniej ułożyć odpady w pojemniku.
Większość Polaków na co dzień nie zgniata wyrzucanych opakowań, a naprawdę warto poświęcić temu czas, bo zmniejszanie przez nas objętości odpadów przynosi wiele korzyści. Aby to unaocznić, wystarczy prosty eksperyment: do naszego domowego kosza najpierw włóżmy niezgniecione plastikowe butelki. Zmieści się ich kilka – od trzech do pięciu. A teraz ten sam pojemnik zapełnijmy zgniecionymi butelkami,...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?